03.02. Test ortamı hazırlanması – ES5 vs ES6

Tamamen ES6 anlatmak Javascript’in tümünü tekrar anlatmaktır. Genelde web derslerinizde ES5’i kullanıp birçok konuyu gördünüz. Bu bölümde, ES5 ve ES6 kodları yazıp farklılıklarını örnek kodlar üzerinden göstermeyi amaçlıyorum. Bunun için online yorumlayıcılar veya web tarayıcısı kullanabilirdim ama bundan sonra sık sık karşınıza çıkacak bir konu olduğunu düşündüğüm için yorumlama işlemini Node.js üzerinde yapmayı planlıyorum.

Öncelikle, VS Code extension bölümde “Node Debug” extension’nın kuruluğu olduğuna emin olunuz. Debug yaptığımızda “Node.js” seçeneğini seçtiğimizde dosyamızı “node.exe” ye gönderip çalışma sonucunu “Debug Console” üzerinde gösterecektir. İsterseniz node.exe parametre olarak dosyayı gönderebilirsiniz. Örneğin,

Bu kod ile Ders03 klasöründeki 01.js dosyasını çalıştırabilirsiniz. Ancak her seferinde terminal veya cmd ekranına bunu yazmak, zaman alıcı bir süreçtir. Bu yüzden ben “Node Debug”ı kullanacağım. O benim için bu işlemi yapıp sonucu ekranda gösterecek.

Her debug dediğimizde “Node.js” seçimi yapmamız gerekiyor, bu da can sıkıcı bir durumdur. Bu durumu iyileştirmek için “Debug->Add Configuration…” dediğinizde .vscode klasörüne bir launch.json dosyası oluşturacak. Bundan sonraki debug işlemlerini bu dosya üzerinden yapacak.

Aslında browser üzerinde de kodlarınızı yorumlatabilirsiniz, bir çok tarayıcının ES5 ve ES6 desteği vardır. Ancak React Native ve birçok sunucu tabanlı projede karşımıza çıkacak olan ve gelecekte yerini daha da sağlamlaştıracağını düşündüğüm Node.js ortamını tercih ettim.

Hadi kodlamaya başlayalım:)