Nesneye Yönelik Programlama

Bu dersin amacı, tekrar kullanılabilir etkili ve esnek yazılımlar geliştirebilmek için gereken nesneye yönelik programlama kavramlarını öğrencilere öğretmektir. Bu ders sayesinde, öğrenci her ne kadar derste C# programlama dili üzerine uygulamalar yapılacak olsa da derste öğretilen kavramları kullanarak Java, C++, Python ve benzeri nesneye yönelik dilleri de hızlı şekilde öğrenebilir.

Yazdığınız kodlarda satır sayısı arttıkça kodu yönetmek ve tekrar düzenlemek zorlaşmaktadır. Nesneye Yönelik Programlama, büyük projelerde daha antlaşılır ve tekrar kullanılabilir kod üretmek için kavramlar önerir. Bu derste, bu kavramlar anlatıldıktan sonra C# programlama dili ile uygulaması yapılacaktır. Ayrıca, 1 haftalık dersimizde öğrendiğimiz kavramlar Java ortamına taşınacaktır. Nesneye yönelik mantığı çözen bir öğrenci birçok modern programlama dilini hızlı bir şekilde öğrenebilir. Bu ders, Türkiye’deki Bilgisayar Mühendisliği Bölümlerinin en temel dersidir. Derslerini örnek aldığım Stanford Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümünde CS108 Object Oriented System Design olarak okutulmaktadır.

Ders sunumlarına ve derste yazılan kodlara ADYS üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Youtube Kanalım üzerinden ders teorileri kısaca anlatılmıştır.

Bol kodlu günler…