02.06. Babel ve TypeScript

Bu bölümde iki farklı konu hakkında bilgi vermek istedim. Her ne kadar farkında olmasak ta kurulum sırasında oluşan Babel ve hiç kullanmayacak olsak ta TypeScript hakkında kısaca bilgi vermeyi amaçlıyorum.

Babel, ECMAScript 2015+ kodunu güncel ve eski tarayıcılarda veya ortamlarda JavaScript’in geriye dönük uyumlu bir sürümüne dönüştürmek için kullanılan bir araçtır. Kurumlar sırasında otomatik olarak kurulmuştur. “.babelrc” dosyası babel ayarlarını tutar.

TypeScript, Microsoft (C#) geliştiricilerinden Anders Hejlsberg tarafından tasarlanan açık kaynak kodlu bir programlama dilidir. Bu bölümde anlatmamın sebebi ileri de karşımıza çıkabilir. Hatta şu an dahi React Native ve birçok projenizi TypeScript kullanarak geliştirebilirsiniz. TypeScript projelerini görmek için tıklayın.

TypeScript, Javascript’in ek özellikler almış bir üst kümesi olarak görülebilir. İstemci ve sunucu tarafında çalışan Javascript uygulamalarına adapte edilir ve kullanılabilir. Büyük ve karmaşık projelerde verimliği arttırdığı söylenir. Javascript’e göre daha az kodla aynı işlemi yapabiliriz. TypeScript nesne yönemli özellikleri daha ön plana çıkmaktadır.

TypeScript’de yazılmış kodlarda TypeScript derleyicisi sayesinde Javascript koduna çevrilir.

Bu dili kullanmayacağım için daha fazla bilgi vermiyorum. Merak eden arkadaşlar aşağıdaki linkleri kullanabilir.