02.06. Container Linking

Container Linking (Konteyner Bağlantısı), birden fazla container’ın birbiriyle bağlanmasına izin verir. Bu bölümde MySQL ve PHPMyAdmin bağlantısını yapacağız.

Öncelikle MySQL container kurup çalıştıralım. (Docker Hub üzerinden diğer ayarlara bakabiliriz. Bu bölümde sadece root şifresi vereceğiz.)

Şifre container için verilir. Şifre verilirken -e ile değişken tanımlamaya geçildiği bildirilir. -d arka planda mysql’in çalışmasının istendiği iletilir. Burada –name bağlantı kurmak için çok önemlidir. Bu arada, her container’da şifreyi değiştirebilirsiniz. Şimdi PhpMyAdmin’i container çalıştırıp mysql’e bağlayalım.

Bu komutta, –link üzerinden mysql-server isimli container ile bağlantı kurulur. “:db” ile bağlantı tamamlanır. PhpMyAdmin’e ulaşmak için -p ile 8080 portu belirlenmiştir.  Tarayıcınızı açıp localhost:8080 yazmanız yeterlidir. Gelen ekranda kullanıcı ismine “root” ve şifreye “mypass123” yazarsanız yeterlidir. (İleri de docker-compose üzerinden bağlantı kurmayı öğreneceğiz.)

Not: Bu komutlarda ayarları yapmak için docker hub üzerinden ilgili dağıtıma ulaşıp ayarlar hakkında daha fazla bilgi elde edebilirsiniz.