02. Görselleştirme Kütüphaneleri

Python ortamında verileri görselleştirme için birçok kütüphane vardır. Bu bölüm bu kütüphanelerden en çok kullanılan beşi hakkında bilgi verir.

seaborn

02.01.  Matplotlib

Çizim ve Numpy deyince akla gelen ilk kütüphane Matplotlib‘tir. Matplotlib, kaliteli histogramlar, güç spektrumları, çubuk grafikleri, hata çizelgeleri ve vb. şekiller üretmek için 2 boyutlu çizim kütüphanesidir. Python çizim örneklerini görmek için tıklayın. Eğer kod yazarken nasıl bir şablona ihtiyacınız olduğu konusunda takıldıysanız Gallery bölümünden yardım alabilirsiniz.

02.02.  Seaborn

Seaborn, MatPlotLib kütüphanesini temel alan bir Python görselleştirme kütüphanesidir. Pandas kütüphanesinin veri yapısına da kolayca entegre edilebilir. Özellikle istatistiksel grafikler için çok kullanışlı bir kod yapısı sağlar. Eğer fazla kod yazmadan grafik oluşturmak isterseniz, kendisine ait kullanışlı geçerli (default) ayarları sayesinde çizim işlemini kolaylaştırır. En temel özellikleri:

  • Birden fazla değişken arasındaki ilişkileri incelemek için veri seti odaklı bir API
  • Kategorik değişkenleri kullanarak gözlemleri ve toplanan istatistikleri gösterme
  • Tek ve iki değişkenli dağılımları görselleştirme ve al kümelerini inceleyebilme
  • Bağımlı değişkenler için doğrusal regresyon kestirimi ve çizimi
  • Karmaşık veri türleri için çözümler

Seaborn, verileri keşfetmek ve anlamak için görselleştirmeyi bir merkez kısım yapmayı amaçlar. Veri seti tabanlı çizim fonksiyonları, dataframes (özellikle Pandas) ve arrays (özellikle Numpy arrays) içeren veri setleri üzerinde çalışır. 

02.03. Plotly

Plotly, kolayca karmaşık grafikler oluşturmanıza olanak sağlayan popüler bir kütüphanedir. Bu kütüphane, etkileşimli web uygulamalarında çalışmak için uyarlanmıştır. Özellikle web tabanlı bir sayfada grafiklerinizi göstermek için iyi bir çözümdür. Grafikleri incelemek için tıklayın.

02.04. Bokeh

Bokeh kütüphanesi, JavaScript özelliklerini kullanarak bir tarayıcıda etkileşimli ve ölçeklenebilir görselleştirmeler oluşturmaya olanak sağlar. Kütüphane çok yönlü bir grafik koleksiyonu, şekillendirme olanakları, bağlantı grafikleri oluşturma, callback tanımlayabilme gibi birçok farklı özelliğe sahiptir. Ayrıca web sayfası üzerinde döndürme ve zoom (büyütme) yapma olanakları da vardır.

02.05. Pydot

Pydot, diğer kütüphanelerden farklı olarak şekil ve şekiller arasına bağlantı yapmak için uygun bir kütüphanedir. Bu sayede graph (çizge) gibi veri yapıları çok kolayca çizilebilir. Aslında kütüphane Graphviz‘nin Python ile yazılmış bir ara yüzüdür. Graphviz sayesinde yapay sinir ağından karar ağaçlarına kadar birçok çizim bu kütüphane sayesinde yapılabilir. (Graphviz çizim örnekleri için tıklayın.)